Nie som blázon, som cyklická žena 

Poznáte to? Raz máte skvelú náladu a ste plná energie. V domácnosti a v práci všetko na jednotku zorganizované a k tomu ešte máte čas si sadnúť a dať si šálku čaju. O pár dní pečiete buchty a rozmaznávate rodinku a priateľov rôznymi dobrôtkami a službami. Zrazu sa to zmení a vy ste kritická na okolie, nič sa vám nepáči a s ničím nie ste spokojná. A aby toho nebolo dosť, prídu dni, kedy nemáte chuť na nič a nechcete nikoho ani len vidieť. Máte chuť skryť sa pod perinu a tváriť sa, že tu nie ste.

Ak áno, tak vitajte v ženskom svete cyklickej ženy. Je to krásny pocit, keď zistíte, že nie ste blázon, ale cyklická žena, ako to bolo v mojom prípade. K tomuto poznaniu ma priviedli knihy od Mirandy Gray, ktoré odporúčam prečítať každej žene bez ohľadu na vek. Jej dve knihy, ktoré u mňa našli domov, mi zodpovedali mnohé otázky, v niečom ma uistili a dokonca som v nich našla veľa AHA momentov.

O čom sa v týchto knihách píše? Stručne povedané, naša menštruácia je len časť z nášho menštruačného cyklu. Náš menštruačný cyklus trvá spravidla 28 dní a počas týchto dní sa v nás vystriedajú 4 ženy. Naši chlapi sa teda s nami nenudia 🙂 Pokiaľ ich nezasvätíme do témy cyklickej ženy, môže ich naše správanie vystrašiť rovnako ako nás, keď sme tieto informacie ešte nemali.

Ale vráťme sa na začiatok. Najprv je dôležité, aby sme začali chápať samé seba a potom to môžeme šíriť a vysvetľovať okoliu.

Náš menštruačný cyklus sa dá rozdeliť na 4 fázy:

Menštruácia (1 až 6 deň nášho cyklu), takisto je označovaná ako fáza rozjímania, fáza Starenky alebo Vedmy, respektíve je prirovnávaná k zimnému ročnému obdobiu.

Obdobie pred ovuláciou (7 až 13 deň nášho cyklu), označované ako dynamická fáza, fáza Panny alebo jar.

Ovulácia (14 až 20 deň nášho cyklu), fáza prejavu, fáza Matky alebo leto.

Obdobie pred menštruáciou (21 až 28 deň nášho cyklu) označované ako kreatívna fáza, fáza Čarodejnice alebo jeseň.

Mne osobne sa najviac páči rozdelenie na fázu Starenky, Panny, Matky a Čarodejnice. Preto tieto názvy ďalej používam pri ich popise.

Fáza Starenky

Vo fáze Starenky sme presne také, ako keď si predstavíme naše babičky. Máme menej energie. Vykonávanie činností nám zaberie oveľa viac času ako v inej fáze. Vidíme viac prekážok. Radi trávime čas samé so sebou. Sme unavené a potrebujeme viac odpočinku. V tejto fáze často upadáme do depresií a sme nespokojné, že nič nezvládame a sme mimo diania.

Ja osobne prvé dva až tri dni som taká odrezaná od vonkajšieho sveta, že doslova len prežívam. Najradšej ležím v posteli a čítam knihu, aj keď je to len na hodinku, keď moja dcéra poobede spinká. Nemám chuť na spoločnosť a uprednostňujem samotu, aj keď pri dvoch deťom je to komplikovanejšie, pretože nie som sama ani na záchode 🙂

Fáza Panny

Vo fáze Panny je to úplne o niečom inom. Sme ako mladé dievča, ktoré chce spoznávať svet. Zrazu nás všetko okolo začne fascinovať a máme chuť robiť všetko najlepšie naraz a hneď. Máme veľa energie a plánov, sme akčné a chceme dobehnúť všetko čo sme počas menštruácie zanedbávali. V tejto fáze najviac používame logiku, máme radi poriadok a štruktúru vo všetkom. V tejto fáze si najlepšie rozumieme s našimi partnermi, sme otvorenejšie a radi skúšame nové veci. Viac sa koncentrujeme na to, čo je potrebné urobiť, ako sa venovať hraniu s deťmi.

Fáza Matky

Fáza Matky prináša prenesenie pozornosti na svoju rodinu a okolie. V tejto fáze sme empatické a chceme každému pomáhať a máme chuť stretávať sa s ľuďmi, alebo radi dlho telefonujeme. Dokonca tu máme aj najviac pochopenia a porozumenia s inými, zaujíma nás ako sa majú, s čím by sme im mohli pomôcť.

U mňa to je vždy, keď pečiem niečo z kysnutého cesta ako buchty, chlieb, či škvarkovníky 🙂

Fáza Čarodejnice

Fáza Čarodejnice je veľmi rôznorodá, pestrá ako je jeseň v prírode. V tejto fáze sme na jednej strane veľmi kritické k sebe aj k okoliu, ale na druhej strane veľmi kreatívne. Sú tu časté emočné výkyvy a začíname byť unavenejšie. Máme chuť tvoriť a prejavovať sa. Ak sa nám na to nevytvorí priestor, pretvára sa naša kreativita na agresivitu.

U mňa častý proces, ale to určite poznáte. Tvorenie s deťmi je síce možné, ale často ťažšie realizovateľné – kým pripravím farby, vodu a výkres, môj syn sa zahĺbi do stavania lega a už je po maľovaní 🙂

Ideálny 28 dňový cyklus má len málokotrá z nás. Dokonca sa jeho priebeh a dĺžka môžu meniť z mesiaca na mesiac. Rozdelenie do 4 fáz je urobené pre zjednodušenie vysvetlenia, čo nám náš menštruačný cyklus so sebou prináša. Každá žena sme originálna a preto každá z nás bude mať niektorú fázu dlhšiu alebo kratšiu. Takisto je dôležite vedieť, že fázy sa navzájom  prelínaju a preto začnime pozorovať svoje telo 🙂

Som ženou, manželkou, maminkou, dcérou, sestrou a tvorkyňou môjho života a projektu "Dary ženy". O mne a projekte si môžete prečítať tu
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *