Dve stránky mysle

Myseľ je milovaná a zároveň i nenávidená. Určite si to už zažila na vlastnej koži. Niečo sa Ti podarilo krásne vymyslieť a bola si na seba hrdá, aká si bystrá. To sú okamihy, kedy pociťujeme vďačnosť za to, že ju  máme. Určite si ale mala možnosť spoznať i opačnú stranu mysle a to napríklad vtedy, keď ti chodia na um myšlienky, ktoré by si najradšej zahodila. Veľa ľudí totiž ani nevie, že je možné zastaviť tok neužitočných myšlienok.

Myšlienky môžeš zastaviť a rozhodnúť sa, čomu dáš pozornosť.

Áno, jednoducho danú myšlienku nerozvíjať, nedať je pozornosť a poprípade i nahlas povedať: Ruším, mažem a ona zmizne. Veď predsa, čomu nedávam pozornosť to v mojom svete neexistuje. A tak si dobre vyberajme komu a čomu dávame pozornosť a vedome pracujme s pozornosťou.

Naša myseľ generuje približne 60000-70000 myšlienok za deň. Niekedy si len tak lietajú z jednej témy do druhej. Pri tom množstve myšlienok mnoho z nás žije viac v hlave pozorovaním myšlienok ako pozorovaním, čo sa okolo nás deje.

Je to i Tvoja situácia a chceš to zmeniť?

Jednoducho sa rozhodni, že si budeš dávať vedomé zastavenia.

Čo to znamená?

Prakticky to môže byť i tak, že si nastavíš budík na istú hodinu resp. hodiny počas dňa a keď zazvoní, prerušíš svoju činnosť. Dáš si hlboký nádych, výdych a budeš vnímať ako sa cítiš a čo potrebuješ v danú chvíľu. Alebo začni pozorovať okolie okolo teba. Vnímať ale nehodnotiť. Nevytvárať si ďalšie myšlienky ohľadom toho, čo sa deje okolo teba.

Všimla si si ako Tvoja myseľ dokáže vytvárať jeden príbeh za druhým? Je kreatívna a za mňa vďaka nej uchopujem svet okolo mňa. Tak ako si vytvárame príbehy v našej hlave, môžeme si začať vytvárať náš život. Veď to už dobre poznáme, že naše myšlienky, pocity a následné konanie vytvárajú náš život.

Kde začať?

Najlepšie začať s pozorovaním našej mysle, aké myšlienky nám počas dňa generuje. Ak sa Ti v živote deje niečo, čo sa Ti nepáči, začni si všímať, aké negatívne presvedčenia si prevzala z detstva od rodičov, ujov, tiet, učiteľov, vychovávateľov atď. Nevedomé programy tvoria nenápadne náš život a my sa necítime dobre alebo nerozumieme situáciám, ktoré sa nám v živote dejú.

Všetko čo sa nám deje, sa nám deje pre náš rast a pre naše dobro. Niektoré situácie, ktoré sa nám dookola opakujú sú tu preto, aby k nám prišlo potrebné uvedomenie a mohlo dôjsť k rastu resp. zmene. Samozrejme sa nám to veľakrát nepáči alebo sa to deje iným spôsobom ako sme očakávali. Odporúčam pozorovať situácie, ktoré sa nám v živote dejú s nadhľadom. To neznamená, že už nepríde emočná búrka, ktorá napríklad zmetie v danú chvíľu všetko okolo nás. Ale keď utíchne, príde uvedomenie, ktoré mi prinesie uvoľnenie a nabudúce to už bude len slabučký dážď.

Všetko sa deje pre naše najvyššie dobro, nepotrebujeme tomu rozumieť, stačí tomu veriť.

Ak cítiš, že by si potrebovala podporu na Tvojej ceste, rada Ti poskytnem moje služby ako certifikovaný kouč NLP viac informácií o Neuro-Lingvistickom programovaní nájdeš v samostatnom článku, alebo si rovno pozri možnosti spolupráce v časti Moje služby.

Som ženou, manželkou, maminkou, dcérou, sestrou a tvorkyňou môjho života a projektu "Dary ženy". O mne a projekte si môžete prečítať tu
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *