Rituál Menarché na dva spôsoby

Rituál Menarché som túžila zažiť hneď, ako som pochopila dary menštruácie. Bolo to v období, keď sme plánovali moje prvé tehotenstvo a ja som si uvedomila, aký veľký dar máme my ženy každý mesiac. Samozrejme, všetko bolo dôležitejšie ako ja a tak som to len odkladala. Urobila som si aspoň súkromný domáci rituál Menarché, lebo ma to lákalo a nemohla som sa dočkať 😊.

Minulý rok som si konečne dopriala prežiť tento rituál v kruhu žien a bol to nádherný a silný zážitok. Opäť prišiel pocit, keď som vedela, že som objavila niečo čo chcem robiť. A tak som sa rozhodla, že budem sprevádzať ženy týmto rituálom. V tomto článku ti priblížim rituál Menarché na dva spôsoby a to rituál pre tvoju dcérku a spätný rituál pre teba.

Čo to je rituál Menarché?

Menarché pochádza z gréčtiny a jeho preklad je „mesiac“ a „začiatok“. Označuje sa tak prvá menštruácia, prvotný začiatok menštruačného cyklu u dievčat. Ide o rituál oslavy premeny dievčatka na ženu a vyjadrenia úcty a vďačnosti za prvú menštruáciu.

Rituálom sa vytvorí bezpečný priestor na zdieľanie a predávanie skúsenosti či už matka dcérke alebo ženy medzi sebou. Je to priestor, kde sa vyplavujú rôzne emócie a je to aj priestor prijatia a vďačnosti.

V minulosti sa tento rituál vykonával bežne. Doteraz sa v niektorých krajinách dodržuje a je to odkaz dievčatku od matky zeme, že vstúpila do cyklu plodnosti.

Aký má význam opäť pripravovať ženám rituál Menarché?

Niektoré ženy cítia voči svojej menštruácii odpor, hanbu, strach a boja sa to slovo nahlas vysloviť. Berú menštruáciu ako niečo špinavé, čo ju raz v mesiaci navštívi a znepríjemňuje život. Je dôležité, aby sme ako ženy poznali dary menštruácie, ženstva a užívali si v tele ženy, cítili vďačnosť za to, že sme v tomto živote ženou.

Prečo by sme mali chcieť prejsť rituálom Menarché?

Tento prechodový rituál nám pomáha uctiť si menštruáciu ako veľký dar. Pomôže nám ženám a našim dcéram prijať naše telo, vážiť si samú seba a v dospievaní dať základ zdravým partnerským vzťahom a sexualite. Počas rituálu sa žena oboznámi s cyklickosťou, čo je krásne oslobodzujúce a otvoria sa dvere k sebaláske. Rituál Menarché je transformáčný zážiťok na fyzickej aj duševnej úrovni.

Ako pripraviť rituál pre svoju dcéru?

V prípade rituálu pre dcérku je krásne vytvoriť priestor tak, že ho vyzdobíme kvetmi, sviečkami, soškami, použijeme vonné olejčeky a pripravíme si malé občerstvenie. Môžeme použiť dve farby a to bielu a červenú. Biela farba je symbolom krásy a čistoty detstva. Červená bude symbolom ženstva a menštruačnej krvi.

Pri príprave rituálu by sa maminka mala vopred dohodnúť s dcérkou, ako si ho jej dcérka predstavuje, či ho vlastne chce a koho chce mať počas rituálu pri sebe. Je možné vytvoriť rituál v kruhu žien – mamka, babka, sestra a kamarátky alebo v kruhu rodiny – mamka, ocko, brat a sestra.

Pekná spomienka na tento výnimočný deň je, ak mamka svojej dcérke pripraví dary ako napríklad menštruačný šperk a menštruačnú krabičku.

Menštruačný šperk – ľubovoľný šperk (náramok, náušnice, prívesok, náhrdelník, prsteň) v ktorom bude dominantná červená farba ako symbol ženstva.

Menštruačná krabička – mamka odovzdá v krabičke dcérke všetky menštruačné pomôcky, ktoré dievča potrebuje a navyše jej môže pribaliť veci, ktoré jej môžu menštruáciu spríjemniť, ako napríklad – čokoládu, termofor, deku, šatku, cyklický kalendár, čaj….

Ak vaša dcéra neprejaví záujem o rituál môžete tento deň osláviť spoločným nákupom menštruačného darčeka, zájsť na zmrzlinu, užiť si tento deň spoločne.

Priebeh rituálu môže byť akýkoľvek. Mamka môže porozprávať za čo je vďačná, aké dary vníma, že jej menštruácia prináša a veľmi vhodné je mladej žienke vysvetliť cyklickosť, ktorá už od tejto chvíle bude mať viditeľný vplyv aj na jej život. Rituál upevňuje aj vzťah a vzájomnú dôveru medzi mamkou a dcérou. Určite si ho užijete!

Ako si pripraviť spätný rituál Menarché?

Hlavným symbolom rituálu Menarché je kruh žien. Jedným so silných zážitkov je dovoliť si prežiť tento rituál v kruhu žien. Každá žena prejde od zdieľania svojho príbehu, cez prijatie darov menštruácie, precítenie vďačnosti až po pochopenie a uchopenie svojej cyklickosti. V zdieľaní a podpore je veľká sila, tak ako i v tomto prechodovom rituály. Priebeh rituálu je tiež rôzny podľa predstáv a naladenia sa na ženy, ktoré si prajú rituálom prejsť. V každom rituály by mal byť začlenený symbolický prechod z jednej etapy života do druhej novej etapy. Rozlúčením, prijatím a pochopením toho čo bolo, ale i prijatím a naladením sa na to čo je.

Ak sa necítiš komfortne v skupine a chceš si rituál Menarché urobiť doma, je to tiež jedna z možností. Môžeš si ho urobiť podľa vlastných predstáv. Hlavne si nič nekomplikuj a neodkladaj na neskôr. Urob si ho s tým, čo máš doma a tak ako ti to príde. Dôležité je, že si vytvoríš čas a priestor pre tento rituál a dovolíš si prijať čo bolo a nájsť v sebe vďačnosť za to, čo ti menštruácia priniesla do života.

Čo hovoria ženy, ktoré týmto rituálom už prešli?

Ženy, ktoré si rituálom prešli popisujú, že sa im zmenil vzťah k ich telu, k menštruačnému cyklu, k ženstvu. Prijali dary menštruácie, začali si svoje telo a samú seba viac vážiť. Majú pravidelný cyklus, bezbolestnú menštruáciu. Veľa žien dostane hneď na druhý deň po prechodovom rituály menštruáciu, hoci mala prísť neskôr a toto môžem potvrdiť i z vlastnej skúsenosti.

Rituál Menarché si môžete pripraviť podľa seba a môže mať veľa podôb. V tomto článku sme si priblížili dva spôsoby a to Menarché prvej menštruácie prerod z dievčaťa v ženu a spätný rituál Menarché pre dospelé ženy.

Ak by ste chceli prejsť prechodovým rituálom Menarché alebo ho pripraviť pre svoju dcéru, rada ťa alebo vás obe budem sprevádzať.

S láskou,

Janka

Som ženou, manželkou, maminkou, dcérou, sestrou a tvorkyňou môjho života a projektu "Dary ženy". O mne a projekte si môžete prečítať tu
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *