Kraniosakrálna terapia a jej liečivé účinky

Keď sa s niekým rozprávam o tom, že chodím na „kranio“, dostávam otázky – Kam? Čo? Prečo? Kde?… Preto som sa rozhodla napísať vám článok, v ktorom by som vám rada prestavila práve kranisosakrálnu terapiu. Je naozaj skvelá a hneď prvá terapia bola pre mňa zážitkom.

Som veľmi vďačná, že na tomto článku so mnou spolupracovala pani Stanka Hučková, ktorá je užasná kraniosakrálna terapeutka a nie len to .

Spoločne by sme vám radi odpovedali na najčastejšie otázky na túto tému. Kontakt na Stanku nájdete pod článkom.

Čo je kraniosakrálna terapia?

Jemná, neinvazívna dotyková terapia. Prináša zlepšenie fyzického a psychického stavu. Navodzuje hlboké uvoľnenie a vnútorný pokoj. Povzbudzuje samoozdravné mechanizmy tela. Názov je odvodený z latinského slova cranium (lebka) a sacrum (krížová kosť).

Už v tridsiatych rokoch 20. storočia americký osteopat William Garner Sutherland zistil, že popri srdcovom a dýchacom rytme v našom tele pulzuje ešte tretí rytmus, ktorý dáva do pohybu celé telo, vrátane kostí lebky. Túto neviditeľnú životnú silu nazval dych života a spozoroval, že má súvis s mozgovomiechovým mokom. Podľa neho práve potencia dychu života vyvoláva pulzáciu tekutiny vo vnútri mozgovomiechového systému, takže v jednej fáze tekutina stúpa smerom k hlave a v druhej klesá ku kosti krížovej. Myšlienky doktora Sutherlanda vedecky podporil a rozvinul americký lekár John Upledger.

Ako prebieha terapia?

Samotná terapia je jednoduchá. Klient leží oblečený na masážnom stole a terapeut sa jemne dotýka jeho tela. Začína nohami, pretože aj tam je možné vnímať pulzáciu mozgovomiechového moku. Dotyky potom vedú od nôh cez kostrč a panvu po chrbtici až k hlave. Neraz sa práve jemným pôsobením na kostrč odstráni bolesť v hlave. Terapeut skúma pohyb jednotlivých častí kraniosakrálneho systému jemným dotykom. Vďaka tomu dokáže v systéme odhaliť obmedzenia, ktoré bránia zdravým a prirodzeným funkciám organizmu, a veľmi jemne systém koriguje. Môže odhaliť aj miesta zapuzdrenej energie v tkanivách, kde sú uložené spomienky a mentálne programy, spôsobené psychickým stresom a traumami. Ak sa táto energia uvoľní, úľava nastane na emocionálnej aj fyzickej úrovni.

Ak máme dostatočne vyživovanú a detoxikovanú nervovú sústavu, naše orgány sú lepšie inervované a lepšie fungujú. Po vitálnej stránke sa môžeme cítiť príjemnejšie. Ak sa vyladí telesná rovina, potom sme schopní prejsť na úroveň tkanív, kam sa pulzácia prenáša cez jednotlivé nervy. Môžeme to vnímať ako stuhnutosť alebo mäkkosť tkanív či prietoku energie v tele. V tkanivách sú však uložené rôzne spomienky a mentálne programy, spôsobené psychickým stresom a traumami. John Upledger ich nazval energetickými cystami alebo somatoemocionálnymi blokmi. Sú to miesta zapuzdrenej zvyškovej energie, ktorá vzniká vo chvíľach negatívnych emócií. Takto si vytvoríme nový pamäťový vzorec, na základe ktorého potom reagujeme v podobných situáciách. Kraniosakrálna terapia môže odhaliť miesto zapuzdrenej energie i myšlienkový vzorec, ktorý je na tento bod naviazaný. Ak sa táto energia uvoľní, úľava nastane na emocionálnej a fyzickej úrovni a telo sa môže vrátiť k svojmu predobrazu zdravia.

Ako dlho trvá jedna terapia?

Prvá terapia trvá 60 až 90 minút nakoľko je potrebný vstupný rozhovor. Inak je čas trvania terapie cca 60 minút, u detí trvá kratšie cca 30-40 minút.

Je potrebné sa vopred na terapiu pripraviť?

Nie je to potrebné. Je dobré ak je človek uvoľnený a užíva si terapiu.

Ako často je potrebné terapiu absolvovať?

Záleží od povahy problému s akým klient prichádza. Niekedy nastáva zlepšenie po prvej terapii. Je dobré, ak nie sú medzi terapiami prestávky dlhšie ako 2 týždne.

Existujú obmedzenia, pri ktorých sa kraniosakrálna terapia nedoporučuje?

Terapia je vhodná pre všetkých. Dospelých, deti, aj bábätká, seniorov, tehotné, zdravotne hendikepovaných.
Kontraidikáciou terapie sú vnútrolebečné alebo vnútromiechové krvácanie, tumor, hematómy alebo aneuryzmy, akútne zlomeniny lebečnej kosti, krížovej kosti, kostrče alebo chrbtice, kompresia mozgu, miechy a predĺženej miechy, transplantované orgány.

Môžu kraniosakrálnu terapiu absolvovať tehotné a dojčiace ženy, alebo počas menštruácie?

Áno, záleží od pocitov a odporúčania lekára.

S čím všetkým nám kraniosakrálna terapia môže pomôcť?

• pri strese, napätí, poruchách koncentrácie,
migrénach, bolestiach hlavy, chrbtice, kĺbov i svalov,
• chronickej únave, stavoch vyčerpania,
depresiách, úzkostných stavoch a nespavosti,
posilňuje imunitný systém a celkovú vitalitu organizmu,
• pri hormonálnych poruchách, problémoch menštruačného cyklu, neplodnosti,
• problémoch s dýchacími cestami, alergiami alebo astmou,
• pri škúlení, vysokom očnom tlaku, hučaní v ušiach, problémoch s rovnováhou,
škrípaní zubov, zubnej neuralgii, problémoch s čeľustnými kĺbmi,
uvoľňuje blokády vzniknuté v dôsledku úrazov i emocionálnych zranení, tráum,
• je výborná ako doplnok poúrazovej a pooperačnej rekonvalescencie,
• u detí pri poruchách učenia, pozornosti, hyperaktivite, úzkosti či nočnom pomočovaní,
• v tehotenstve uvoľňuje psychiku i telo, mobilizuje prirodzené adaptačné procesy tela,
dodáva energiu pre životné zmeny a vyjadrenie seba samého.

V každom prípade túto terapiu podstupujú aj zdraví ľudia, lebo sa po nej cítia plní energie, šťastnejší a spokojnejší. Posilňuje sa imunitný systém, stresová hladina sa znižuje a zlepšuje sa rovnováha hormónov a pocit telesnej a duševnej pohody.
Podľa všetkého je kraniosakrálny systém jadrom, v ktorom sa stretávajú riadiace mechanizmy tela, mysle, emócií a duše, a kraniosakrálna terapia dokáže obnoviť ich vzájomnú súhru.

Mal by byť človek nejak duchovne nastavený, alebo ju môže absolvovať každý?

Nie je potrebné nastavenie. Stačí, ak sa človek chce cítiť lepšie, vitálnejšie, zdravšie, spokojnejšie 🙂

Ak sa rozhodnete absolvovat „kranio“ budem rada, ak sa s nami podelíte o svoje postrehy.

Prajeme vám šťastné a zdravé dni 🙂

Stanislava Hučková – Kraniosakrálna terapeutka v Košiciach Kontakt: 0948 157 168

Som ženou, manželkou, maminkou, dcérou, sestrou a tvorkyňou môjho života a projektu "Dary ženy". O mne a projekte si môžete prečítať tu
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *